Csodás panoráma

Páratlan nyaraló

Projekt típusa:

Nyaraló

Projekt tárgya:

Építészet és belső tér kialakítás

Stílus:

Kortárs – Minimal

Tervezési koncepció és design:

A tervezés mottója: “Múltból – jövő”

Az épület funkciója – mely a természethez való kapcsolat és a pihenés – és a környezeti adottságok határozták meg a tömegkialakítást és az épület telepítését. A meredeken ereszkedő telek a Mecsek ritkán lakott hegyei-völgyei között helyezkedik el. A telek nem áll meg a völgy alján kanyargó patak vonalán, hanem felkaptat a szemközti hegyoldalra, biztosítva a páratlan panorámát a telepítendő épületnek.

 

Fontos szempont volt, hogy az újonnan létrehozott külső és belső terek a szomszédos épületeknek hátat fordítsanak és a természet felé nyissanak. A háznak nincs utcai homlokzata, ugyanakkor teljes tömegével kinyúlik az alatta húzódó völgy fölé, létrehozva az üdülés és a pihenés három lehetséges dimenzióját a természeti környezeten felül. Az első (tető) szinten a tér és a tűzrakás közös élvezete nyújt sajátos élményt, a harmadik (medence) szinten az aktív pihenést egy medence teszi lehetővé, míg a közéjük települt lakó funkció légies egyterűsége szinte összeolvad a völgy fáinak lombkorona szintjével.

 

A múltat idéző elem egy 2008-ban lebontott Újpesti összekötő vasúti híd csavaros kapcsokkal tűzdelt tartószerkezete, mely egy “K”-típusú katonai célokat szolgáló hídszerkezetből származik. Ez a hídelem került felhasználásra, és az épületben mint belső térelem szerepel.

Helyiségek

m2
Kerti sütögető
m2
Bejárat-konyha-étkező
m2
Fürdő-hálórész-lakótér
m2
Terasz
m2
Medence

Funkcionális térkapcsolatok:

A tervezett épület azt a kapcsolatrendszert kívánja megteremteni, amely egyébként is fellelhető a természeti környezet változatos, egymásba fonódó, nyitott, zárt, vagy éppen mindennek kitett szegleteiben. A megközelítés irányából a ház szinte alázatosan visszahúzódik az érkező lába alatt és nem akadályozza abban, hogy élvezze a völgy sajátos mikrokörnyezetetét. A tervezett épület egyszerűen kiharapja a völgyből a tereket magának, és azon túl a lehető legegyszerűbben fogalmazza meg a bennük zajló funkciók kiszolgálását. Az egyszerűség része az az átláthatóság is, ami az egyterűségből fakad. A lakásba lépve ugyanis azonnal átlátható és gyorsan megközelíthető helyeit jelöli ki az érkezésnek, az ételkészítésnek, az étel elfogyasztásának, az egyszerű tartózkodásnak és pihenésnek, az alvásnak és a tisztálkodásnak. A legtöbbet használt terek a fény felé orientáltak, amely egyébként is szabadon járja át a teret. Ezt az élményt a visszafogott és tökéletesen leegyszerűsített berendezések és használati tárgyak, valamit a térfalakon (padló, mennyezet, oldalfalak) megjelenő tiszta, sík felületek tovább erősítik és támogatják.